Hai la munca 12


Panica ! In curand daca se mentine trendu' asta de concedieri o sa imi dea si mie faliment acest serial...:) Nu e de glumit nebunule. Pey deschid wall-street.ro ( mai arunca dreacu un ochi si tu mai lasa mizeriile de femina.ro si cancan.ro): zici ca e pagina cu decese (sun mycrosystem pune pe liber 1300 oameni pa liber, RBS da afara 750 sclavi, Caterpillar 20000 oameni ohooo, o companie de telecom din SUA concediaza 8500 de robotei... taticu cifre nu gluma...)

Unde mai mergem la munca?! Ce fac cu serialu'?Va trebui sa ma auto-disponibilizez..sa gasesc un alt serial 'Cum ramai angajat' ! Totusi Bestjobs.ro de ce nu da faliment ?! Cine dracu mai angajeaza? Vad ca toate joburile dispo , si va dati seama pa toata tara asta, sunt abea vreo 7184.

{out of record : aud la stiri ca unii s-au omorat , s-au imbulzit pe neste cotlete la juma' de pret , foameee mare, nu e da bine}


Tre' sa ne adaptam si la mizeriile astea (conspirative sau nu ). Darwin a ziso si el : “Nu supravieţuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente, ci cele mai uşor adaptabile.”

Cele 3 'ponturi ':

1Arhivar-legatorese-ambalatori - bah e tare ! au astia un slogan ceva de speriat :noi va gasim actele si in carul cu fan...la nevoie arhiveaza si fanul! bine bah mai lung nu gaseai slogan ? gaseste-mi si mie niste bani

2.Acvaristica - uite domne pentru cei pasionati se poti specializa in acest domeniu ! bravoo bey! tre' sa fie muncitor si .. restu la interviu .

3. - lipsa - ca doar e criza !!...Succes !


sursa poza: de pe net

Hai la munca 11


Am cam lipsit din peisajul mediatic al blogului din pricina de... habar nu am, pur si simplu nu am mai avut starea de spirit necesara. Vad totusi ca am ajuns la episodul nr 11 al acestui serial de succes ( nu mai radeti bah invidiosilor, recunoasteti re-ti-ai dreacu de joviali) si am de gand sa insist.

Continua amenintarile cu criza asta nenorocita, de zici ca e ebola, virusu' ce va ataca munca si o va starpi din radacina. Pe strazi vor haitui numa' zombi someri, se vor arde toate companiile si fabricile , se vor otravi chiuvetele si rasa salariata se va retrage in munti pe acelasi DN1 supraaglomerat !

Nu exista Craciun si Revelion la romani ci o goana retarda dupa ghiftuire si exces de bautura.Tot mai multi sunt infectati controlat cu manelococ, o bacterie foarte patogena ce provoaca greata si stari vomitive.

Anul asta cica va fi teribil , groaznic foarte prost. Toata populatia va renunta probabil la salarii si isi vor ruga angajatorii sa nu ii dea afara pentru a trai siguranta unui job stabil. Cam asta s-ar dori. Sictir cu multa flegma, ardeati de nerabdare dupa o astfel de criza, deja va si vedeti cu biciu' in mana strigand la sclavi...

Warning : "Secretul unei vieţi pline e să trăieşti periculos." asta zicea Nietzsche ( a inventat tupeul declarand ca Dumnezeu a murit) si asta cred si eu acum cand vad atata nesimtire si prostie in jur, tre' sa fim periculosi, sa facem diferenta intotdeauna, sa ne decantam de gunoi.

Cele 3 'ponturi ':

1.Sef/a de magazin - pornim la drum cu cel mai ravnit post, cel de sef ( recunoaste bah neofitule). Acu' la inceput de an iti mai creste libidoul, mai dai si tu niste directive, te simti bine . Esti sef ce p**la mea !!!

2.1 post consilier S IA Serviciul Management Proiecte - Bahhh asta e doar unu din joburi, au dat iama astia de la primaria sect 2 cu anunturi. Ce s-o fi intamplat ?! E criza pe piata muncii dar la stat e penurie de angajati. Auzi si la ei , management de proiecte, bah sa mori tu ! Angajati mah cati mai multi ce dreacu ca ii tinem noi pe toti.

3. - lipsa - ca doar e criza !!...Succes !



sursa poza: de pe net

Hai la munca 10


Criza. Ultima frontiera. Planuri peste planuri, strategii, toata floarea cea vestita a intregului picior de plai sta pe coate si screme idei de a diminua eventuale efecte ale iminentei crize.

Tot romanul vrea sa economiseasca (vai ce am dat-o pe asta) dar dupa ce cheltuie tot prin pelerinajele la sfantul hipermarket, sa pipaie moastele de pe rafturi, sa isi mareasca numarul sau diagonala plasmelor (ca deh vine revelionu' si vrea romanu' sa vada manelistii HD), sa isi ia niste boarfe de la mall si multe cadouri de valoare. Si politicienii economisesc banii nostri (cam 160 mil ron ) pentru a spori banii lor.

In rest, momentan s-a sistat productia de logan (ce vor face meltenii doritori de limuzina neaosa, de unde isi mai iau bolizii ?!), agricultura oricum era la pamant, industria?! (care industrie ? producem noi ceva, hai ca am ras )

Va spun eu ce va fi cel mai valoros : capitalul intelectual. Investeste in el. Valorifica-l, mentine-l activ si la un nivel inalt si vei avea doar de castigat. Exploateaza-l la maxim si va deveni o proprietate pentru care altii vor da miliarde. Garantat.

Cele 3 'ponturi ':

1.Sansa unica-Job stabil in perioada de criza- garantat de dna Ma-ta,sa inteleg?! Stii tu cumva cat dureaza criza ? Oare esti putin disperat ca nu gasesti niste sclavi la casca ? Ma bucur si incurajez ca tinerii (stiu ca sunt unii cu adevarate nevoi si sunt obligati sa presteze o asemenea munca) sa isi mentina un high-profile si sa nu se subevalueze/subestimeze. Jecmaniti-i !!!

2.Jonctor- Poftim ? Se da un indiciu, unul singur -experienta in sudura fibra optica- bah esti nebun?! fibra optica se sudeaza?! frate, am trait degeaba. Pey io stiam ca fibra optica e aia din plastic care are ce-i drept ceva firisoare de cupru dar inseamna ca sudezi la microscop. Tare mah, baeti. Ati reusit. M-ati uimit !

3.Broker piata de capital - stiu ce o sa ziceti. esti nebun !Ce cauta munca asta in serialu' asta demential.Hai ca va stiu. Va vad nelinistiti. Bey taticu' in vremurile astea crizate brokeru' sta si o arde toata ziua, oricum totu' se prabuseste, brokeru' acu' e angrenat in campionate de solitaire cu cei de la BVB, brokeru' acu' are spor de stress sa nu cumva sa ii dauneze excell-urile alea cu grafice prabusite, brokeru' acu' e ca in vacanta ....Succes !



sursa poza: de pe net

Hai la munca 9


Romanul este foarte sictirit...de munca. Ati observat cu totii proletariatul dimineatza cum li se citeste scarba de pe figuri dar cu toate astea ei sunt foarte grabiti...catre sictir.

Sa fie primii la sictir.

Au fetele incruntate si ingandurate si se indreapta spre portia de 8/9 ore de sictir. Ce bine la 17/18 scap, evadez , sunt din nou liber !!! Asta au in cap ! Recunoaste mah !

Eu recomand in pauza legala de 1 ora respectiv 30 minute dupa caz sa fie organizate sesiuni de entertainment (bancuri, ceva de descretit frunti (nu alcool!:) de starnit zambete, de injosit sefi, ceva mijto) . Nu?

William Faulkner ( nu e fotbalist) a zis ceva memorabil :"Este pacat ca singurul lucru pe care un om il poate face opt ore este sa munceasca. Nu poate sa manance opt ore; nu poate sa bea opt ore; nu poate sa faca dragoste opt ore . "

Cele 3 'ponturi ':

1.Cules capsuna in Marea Britanie salariu 5,74-9.30lire/ora Haygrove LTD- Hopa, ia stai , criza financiara a mutat culesul de capsune din Spania tocmai in .. UK. Tare rau ! Da, domne , uite cascavalu' e mentionat din titlu, sa stie nea' cat produce !Efect - ne paste iar exodu' de inteligenta catre Marea Britanie..

2.Personal Club -Roberto Cavalli-Dubai
- Pentru fitzosi exclusiv, talent taticu', tre' sa o arzi in gen Bambu, Fratzica pardon Fratelli. Fata si astia iti "da"
Uniforme si pantofi marca Roberto Cavalli. Originale fah de la taksu! Aoleo , tine'ma fah ca ma ia cu caldura mai rau ca coctailu'. Nu e bai , hai la munca in Dubai !!!

3.CIRCULATORIST & CANTUITOR / TAMPLAR - Baeti aici tre' arta ! Sa ai si tu ceva simt de sculptor dreacu' . Vazusem cantautor dar nu era bine , e ceva cu cantu , nici Kant ala, nu fotbalistu' , nebunu' ala cu critica.. Succes !



sursa poza: de pe net

Hai la munca 8


Criza aceasta apocalipsa mondiala, acest efect al poruncii sa nu iti faci credit neacoperit, acest nou joc global Domino face ravagii si in Romania, cel putin la nivel declarativ si al supozitiilor.

La dracu, americanii sufera si noi romanii sa o ardem in petreceri, voie buna si profitabilitate maxima?! Trebuie sa fim solidari cu trendul si sa suferim si noi chiar daca asta ar insemna sa fim ipohondri.

Lume, Romania e afectata de criza, niste fonduri ceva?, SUA da si tu ceva ..

Angajatorii romani sunt cei mai afectati de criza. Au cel mai bun prilej sa reduca costuri, sa taie salarii, sa dea afara invocand pretextul criza. Cum ramane cu gestionarea talentului in organizatie, dezvoltarea abilitatilor de conducere si perfectionarea continua a angajatilor? Aiurea, e criza !

Oricum un lucru e clar : Our greatest glory is not in never falling, but in rising every time we fall. Confucius.

Cele 3 'ponturi ':

1.Buldozerist - Spirit creativ, competente MS office, proactiv (site joke! n.r. gluma de santier, fi v-ar franceza de ras) . Manevrabilitate si dexteritate maxima, spirit distructiv, posibilitate promovare basculangiu.

2.Figurante de sala, bar drink
- meserie pentru aspirantele la o cariera in teatru, actrite si/sau vedete de televiziune, conditie obligatorie facut stagiu in strainatate figuratie in discoteci. Trebuie sa incepi de jos, jos de tot si pe spate. Seriozitate.

3.Bagajist
- atentie distributiva ca cerinta ! Adica tu hamal, incarcat cu bagaje sa fii atent pe unde calci. Posibilitate promovare liftier, trai taticu' atunci.


sursa poza: de pe net

Hai la munca 7


Mai nou romanul are o noua obsesie : organizatul de targuri. Nu auziti mereu : va asteptam la targul de turism, la targul imobiliar, targul de nunti, targul de carnati, targul de briceaguri, targul de carmol si nu in ultimul rand targul de joburi ( de munca).

Pey nu e normal dupa balciul de zi cu zi sa iti doresti sa mergi la targ?! Astfel romanul isi satisface alta pofta nebuna : cascatul ochilor. In proba de cascat ochi am fi campioni imbatabili.

La targul de joburi vin ca si proprietarii de sclavi , angajatorii sa caute noi sclavi (resurse umane) pentru plantatiile pardon corporatii dar asta e un subiect extrem de vast si delicat pe care il expune cu mare patos lopata.

Oscar Wilde intr-un acces de sictir sau de sinceritate afirma : "Munca este refugiul oamenilor care nu au ceva mai bun de făcut". Intelegeti ce credeti.

Cele 3 'ponturi' :

1.Profesor sah - mi s-a parut ingenios. Nu stiu sah!
Ar trebui ?E chiar considerat un sport , sah viteza:) gluma hoo .Un sport al mintii. Mat.

2.Pompagiu - nu e locuitor al Pompei-ului, e lucrator la pompa. dai la pompa.

3.Dulgher-translator - preferata mea de azi. pur si simplu m-a uluit, citez :"
Translator cu posibilitatea de a lucra pe santier ca dulgher." Ca sa inteleg, adica esti translator oficial (germana cer) si astia iti ofera sansa (unica in viata poate) sa activezi pe santier ca Dulgher .Dulgher inseamna manager in germana?!!!


sursa poza: de pe net

Hai la munca 6


Cand cautati voi de munca, unde cautati ? Pe internet, in ziare, anunturi pe stalpi, suni o pila, intrebi in jur, scrii la emisiuni (Muncesc pentru tine:), te uiti in ghioc si consulti astrele.

Eu m-am uitat doar pe internet (dar nici celelalte ponturi nu sunt de neglijat) si am gasit la site-uri de joburi (locuri de munca) care mai de care (acu'i acu' sa vezi ce ti-e cu domeniile astea): avem celebrele bestjobs, ejobs, myjob si restu' locuridemunca.ro, plusjobs, mini-jobs.ro(de alea mici mici), job.ro,expressjobs.ro,quickjobs.ro(pac-pac), jobstore.ro(alimentara cu joburi),ejoburi.ro (tare asta, e joburi bah, kklau), realjobs (pentru adevarati), vreaujob.com (vreaulamunca fratzica), yourjob,ro si yourjobs.ro (astea sunt dementiale , cum naiba le-or deosebi baetii?) si preferatu' meu, fara spirit persiflant este WOWJOB.RO (nu cu BL perversule). Ultimul chiar ar putea sa intre pe o nisa...gata cu info..restu' e pe bani.

O adevarata lectie de naming si branding online, sectiunea munca.Din seria munca te face liber avem urmatoarele :

1.Interpret limba japoneza - Se pare ca DACIA are niscaiva piese de origine japoneza si nu prea stiu sa le asambleze si vor pe cineva sa le traduca dreacu schitele alea. Niciun aplicant la momentu' postarii. Mai greu cu japoneza.

2.Serigraf - sigur nu stiti ce inseamna.Pur si simplu mi-a placut cum suna, nu stiu cat de bine e platita sau ce mare cariera poti face.

3.Primitor -Distribuitor - din seria incarcator-descarcator avem si level 2 primitor-distribuitor.


sursa poza: de pe net

Hai la munca 5


E luni si daca facem un mini-sondaj cred ca vreo 80% din posesorii de serviciu sunt plini de evlaviosul sictir, sfanta lene si cuviosul plictis. Ce e de facut ?

Shakespeare, relata la vreo televiziune medievala sau vreun tabloid : "Munca pe care o infaptuim cu placere (si din vocatie, as adauga eu) ne usureaza de povara ei, ne vindeca de truda ei".

Adevarat! Dar cati dintre noi presteaza la serviciu din placere? Aud?

Sa revenim la universul muncitoresc mioritic :

1.Taietor ghilotina-Tipografie- descrierea postului- - operatiuni de taiere cu ghilotina, normal. Nu va aruncati mai sadicilor ca va trebuie experienta cel putin de 2 ani. Ce pe val era jobul asta prin Franta medievala ...

2.All kind of jobs - Uite mah, de munca pentru toti ! Toata gama, fiecare stie sa faca ceva ce naiba. Banu' e tentant, 1000 euro, mai lipsea un "rog seriozitate " la final.

3.Sofer de tir sex feminin- cu asta am lamurit ca nu exista nicio discriminare pe piata muncii.Pentru doamnele/domnisoarele ce manuiesc tirul au sansa sa castige 1700 euro minim. Proba practica banuiesc, asa ca fiti pregatite ca or sa va bage la garare si parcare laterala.

sursa poza: de pe net

Hai la munca 4


Cunoasteti desigur seria de articole sau de carti cu titlul "10 pasi pentru succesul in cariera" Cum sa devii un manager de succes ", Ocolul corporatiilor in 80 de zile ", asa si ? care e faza ?! pey tocmai ca nu e niciuna, sunt degeaba ! Sfaturi (mai mult pareri personale) da oricine. Tu esti singurul care poti decide catre ce vrei sa te indrepti, tu esti singurul care poti sa iti impui obiective.

Herbert von Karajan (google-it) zicea o vorba memorabila si demna de sfat : "Cine-si implineste toate obiectivele inseamna ca si le-a asezat prea jos"

Vorba lunga e..sport national.
Nu-i asa ca sunteti nerabdatori, ce surprize ne-a mai pregatit piata muncii din Romania ? Sa purcedem :

1.FSD Assistant - Am inteles ca e ceva cu asistent, dar la ce o fi ? Vreu partid nou mi-am zis dar nu, din descriere e vorba de ceva financiar, F-financiar S- servicii?, D-distrusi mah asta sunteti ! Puneti si voi o denumire de serviciu pe care sa o descifreze omu' doritor de aplicatie !

2.URGENT!!!Ambalator - E titlu asta ceva de balamuc ! Dupa cum e postat, atat de disperat, parca ar fi gata sa ofere mia de euro pe loc fratzica, fara interviu !Aici e simplu, bagi la ambalare, ce o fi asa de greu iti zici in sinea ta dar hopa ti o da pe asta :"Cunostinte de operare PC"! Ba da-te-n programare, esti nesimtit ?! Poate ai noroc si ai ars-o cu vreun 486 la /septic/pardon, solitaire dar paradoxu' continua : locu' de munca e stabil dar contractu' de munca e pe determinata. Bravo baeti !

3.Mega Job la Mega Image ! - Pare mai mult o campanie de imagine decat o oferta de slujba. Dam click ametiti de titlu' , emotia ne cuprinde si stupoare dam de un citat luat parca din Biblie : "Munca te scapa de 3 rele : de urat, de vicii si de neavere". Hai sictir, ar zice un german ! Nici urma de oferta, un slogan gretzos "la noi se lucreaza de placere", cum sa aplic asa de-a orbu', la ruleta ce-o nimeri, hai ca ati fost simpatici..

sursa poza :de pe net

Hai la munca 3


Ati observat ca toata lumea spune : sunt la job ! ma duc la job ! caut job ! Serviciu ce are ? Te injosesti ? putin probabil dar asa e cool, corporatist, la moda, s-o arzi bine, sa fii pe trend, sa te dai rotund cu termeni gen meeting, sunt la un training (formare ?!), shift, business.

Sunt plini de aere cu titluri pompoase gen Junior Brand Manager (cand tu de fapt nu faci distinctia dintre pozitionare si piata, cei 4P sunt la tine Plictiseala, Penibil, Prostie, Pericol), se dau in hatchbackuri in rate, au smartphone si folosesc Pen-ul sa scrie sms, stiti voi restul

Sa vedem ce ne ofera astrele azi, ordinea este aleatorie :

Facturista - exact, nu fripturista, taie facturi banuiesc sau le bate la masina. Se cere facultate si angajament (Disponibilitatea de a lucra în firmă, după absolvirea perioadei de probă, minim 3 ani).

Macelar/Mezelar/Preparator carne- dar ce are?! de ce strambi din nas, nu este tot munca? Face cum vrei dar sa stii ca baietii ofereau "Posibilitatea de a avansa in cariera intr-o companie multinationala in plina ascensiune". Totusi ca ce te promoveaza Macelar Sef ( gen tu zici, bah taie asa pe muschi, Trainer (formator) Macelar...

Manager of GoCongo Foundation - Serviciu international, sansa de a vedea lumea civilizata (sic), de nu trebui sa te mai duci la zoo sa vezi lei sau elefanti. Exotic, aventura ca doar te ai saturat de atata plictiseala din biroul din Victoriei.


Site surpriza

sursa poza :de pe net

Hai la munca 2


Stiu ca sunteti in cautare de joburi ideale in care sa primiti avantaje financiare motivante, masina de serviciu (Passat CC), laptop (Sony Vayo), telefon de serviciu (Iphone, stiu e pe val), abonamente la sala, la restaurante, asigurari de viata, de sanatate, noroc la loto si un editorial in revista People.

Din pacate va pot oferi solutii din Romania :

1.si tu poti fi candidatul nostru ideal, nu conteaza orasul-Pe bune, este chiar titlul job-ului nu descrierea. In ce sectiune din CAEN o fi, nu conteaza pentru ca pur si simplu oferta lor e dementiala: Computer cu internet !!!Nu ratati, voi nu vedeti ca omu' ofera nu un computer asa gol, are internet ! Bravo ! Succes celor 4 aplicanti cati erau la momentul scrierii articolului.

2.Online - New media oare ?!, e online omu? nu prea inteleg ! job online, un click aici, un enter mai incolo, nu cred ca va fi solicitant ! Angajatoru' cere de la eventualii aplicanti o calitate esentiala in traficul bucurestean: Rabdare !

3.Teatrul Virtoal- Am ramas interzis si mi-am zis WOW ce au inventat astia ! Bine cred ca vroia sa scrie "Virtual" dar poate omu' s-a grabit, sa-l intelegem. Eu am avut o vaga banuiala despre acest teatru cum ca ar aduce mai mult spre conceptul "jos recuzita" si nu vreo piesa de teatru online! Da este Video Chat. Am dat click pe compania si m-a dus ( nu pe scena) pe un alt anunt Video Cheat (Omu are ceva cu literele, ori le pune aiurea, ori le adauga aiurea, in fine). Apropos, se cere seriozitate.


sursa poza internet

Hai la munca


Studiem piata, rasfoim site-uri cu joburi , cautam jobul ideal care sa ne ofere perspectiva in cariera, salariu motivant, implinire launtrica, beneficii diverse...
Ce ne ofera piata :
-Detectiv 09 - detectiv 007 e luat deja asa ca daca vreti sa va furisati printre copacei, sa urmariti infideli/e , daca vreti sa deslusiti mistere si poate chiar sa o gasiti pe Elodia, nu trebuie decat sa purtati un balonzaid si palarie trasa pe frunte discret.

-Avocat definitiv- daca sunteti avocat provizoriu, incepator sau doar ati urmat cursul "10 pasi catre un avocat de succes " acum aveti sansa unei cariere stralucite in a apara cauze precum criminali pasionali, criminali domestici, pruncucideri. Experienta in gasirea de alibi si contestare de dovezi .

-Munca agricola- job peste hotare ca la noi agricultura este in stand-by.no comment

sursa poza-internet:)